ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü çevrim içi etkinlikle anıldı

01.02.2021

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, Batı Trakya Türk toplumunun hak ve özgürlükler mücadelesinde dönüm noktası olan “29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü”nün 33. yıl dönümü vesilesiyle Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) tarafından 29 Ocak 2021 Cuma günü çevrim içi düzenlenen anma etkinliğine konuşmacı olarak iştirak etti. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle bu yıl internet ortamında gerçekleşen ve Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hülya Emin’in moderatörlüğünü yaptığı “29 Ocakların Batı Trakya ve Dünyadaki Yansımaları” başlıklı anma etkinliğinin diğer konuşmacıları BTTADK Başkanı ve Rodop Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, Amerika Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Necati Aga ve Avustralya Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Mustafa Mustafaoğlu ile Başkan Yardımcısı Salih Reşitoğlu oldular.

YouTube üzerinden canlı yayımlanan çevrim içi etkinlikte ilk sözü alan ev sahibi BTTADK Başkanı ve Rodop Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Gümülcine’de 29 Ocak 1988’deki yürüyüş ve 29 Ocak 1990’daki saldırılarının canlı tanığı olarak Batı Trakya’da o dönemdeki gelişmeler ışığında 1988’deki Türklük yürüyüşüne götüren süreci aktardı.

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, 29 Ocakların Avrupa’ya yansıması ve ABTTF’nin kuruluş süreci hakkında bilgilendirmede bulunarak, Yunanistan’ın Batı Trakya Türklerine yönelik siyasi ve sosyo-ekonomik baskıları nedeniyle 29 Ocakların ardından Batı Trakya’dan özellikle Almanya’ya yönelik ciddi bir göç yaşandığını söyledi. 29 Ocak 1988’de yaşanan olaylara tepki olarak Almanya’nın Giessen, Stuttgart, Homburg, Münih, Düsseldorf, Kelsterbach ve Hamburg şehirlerindeki yedi Batı Trakya Türk derneğinin birleşerek 28 Şubat 1988’de ABTTF’nin kurulduğunu ifade eden Habip Oğlu, merkezi Almanya’da bulunan ABTTF’nin Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve adalet mücadelesine destek olmak amacıyla uluslararası alanda lobi çalışmaları yürüttüğünü, Brüksel ve Atina’da da temsilcilik ofislerinin bulunduğunu kaydetti. 

BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, 29 Ocakların Batı Trakya Türklerinin anavatanı Türkiye’deki yansımalarını anlatarak, Batı Trakya Türklerini Türkiye’ye ve Avrupa’ya gönderen sorunların çözülmesinin önem arz ettiğini, bu anlamda 29 Ocak tarihinin Batı Trakya Türk toplumunun tarihinde bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

Amerika Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Necati Aga, dernek olarak 29 Ocaklarda Batı Trakya Türklerine yapılanları Amerikan makamlarına aktardıklarında kendilerinin böyle bir şeyin çağ dışı olduğunu belirttiklerini not ederek, hep birlikte Batı Trakya Türk toplumunun haklı davasını daha güçlü savunmaları gerektiğini söyledi.

Avustralya Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Mustafa Mustafaoğlu ile Başkan Yardımcısı Salih Reşitoğlu, 1971 yılında kurulan derneklerinin 29 Ocak 1988’de yaşananlara tepki olarak 5 Mart 1988’de Avustralya’da düzenlenen yürüyüşe katıldığını belirterek, 29 Ocakların mutlaka yeni nesle aktarılması gerektiğini ifade etti.

“29 Ocakların Batı Trakya ve Dünyadaki Yansımaları” başlıklı çevrim içi anma etkinliğini aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz:
https://www.youtube.com/watch?v=VdDmyvyBRlo
https://www.youtube.com/watch?v=Vaw40TILfDA


 

GALERİ