ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Newsbreak: “Birilerinin Trakya’daki şuursuz Müslümanların kulağını çekmesi gerekiyor”

04.07.2024

ABTTF Başkanı: “Lozan’a göre Yunanistan’da Müslüman azınlık varsa Türkiye’de de gayri-Müslim azınlıklar var. Bolosis’e sormak isterim, bölgemizde Türk yoksa neden Türkçe dilinde eğitim veren okullarımız olsun, neden Türkçe dilinde gazetelerimiz olsun? Bolosis’in Türk partisi ile seçimlere katıldığımızı söylediği DEB Partisi’nin seçimlerde aldığı oy sayısına bakmasını tavsiye ederim, Türk yoksa oyları DEB Partisi’ne kim verdi?”

28 Haziran 2024 tarihinde Newsbreak isimli internet sitesinde Milli Savunma Personeli Derneği Genel Sekreteri Hristos Bolosis “İskeçe’de neler oluyor?” başlığıyla kaleme aldığı yazıda Batı Trakya’da Türk olmadığını belirterek “Trakya’daki şuursuz Müslümanların kulağının çekilmesi gerektiğini” yazdı. 

Batı Trakya Türk toplumuna ait Millet gazetesinin altında “Batı Trakya Türklerinin Gazetesi” mottosuna dikkat çeken Bolosis, Batı Trakya’da Türk olmadığını ileri sürerek Lozan Antlaşması’na göre bölgede yaşayanların Türk değil Müslümanlar olduğunu söyledi. Bolosis, bölgedeki nüfusun seçimlere ‘Türk’ partileri ile katıldıklarını, ‘Türk’ gazeteleri yayımladıklarını ve ‘Türk’ dernekleri kurduklarını yazan Bolosis, “Trakya’daki şuursuz Müslümanların kulağını çekmesi gerektiği”ni belirtti, yetkilileri uluslararası anlaşmaların gerektirdiği ve öngördüğü şeyleri yapmaya çağırdı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Newsbreak isimli internet haber sitesi toplumumuzu hedef alan yazılarıyla tanınmış bir site, Federasyonumuza karşı asılsız ve yalan haber yaptığı için açtığımız dava süreci hala devam ediyor. Şimdi de emekli bir askerin yazdığı yazıyı yayımlayan Newsbreak, Batı Trakya Türk toplumunun genelini hedef gösteren kışkırtıcı açıklamaya sayfasında yer vermiş. Lozan’a göre Yunanistan’da Müslüman azınlık varsa Türkiye’de de gayri-Müslim azınlıklar var. Bolosis’e sormak isterim, bölgemizde Türk yoksa neden Türkçe dilinde eğitim veren okullarımız olsun, neden kendisinin de işaret ettiği gibi Türkçe dilinde gazetelerimiz olsun? Bolosis’in Türk partisi ile seçimlere katıldığımızı söylediği DEB Partisi’nin seçimlerde aldığı oy sayısına bakmasını tavsiye ederim, Türk yoksa oyları DEB Partisi’ne kim verdi? Türk derneklerimizin Lozan’dan hemen sonra kurulduğunu hatırlatmak isterim, çünkü bu topraklarda Türkler olarak yüz yıllardır yaşıyoruz, burası bizim memleketimiz. Bugün isminde Türk kelimesi geçen derneklerimizin kapatılması, Türk okulları diye adlandırılan okullarımızın “Azınlık Okulu” olarak değiştirilmesi bizim var olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor! 

GALERİ